Varikozės venos yra gana dažna liga, ypač tarp moterų, kuriose sutrikdo apatinių galūnių venų darbas. Taip yra dėl to, kad kenčia veniniai vožtuvai - tai yra tam tikra sklendė, kuri reguliuoja atvirkštinį kraujo nutekėjimą nuo kojų. Paprastai vožtuvai turėtų būti uždaryti ir atidaryti, atsižvelgiant į kraujo tekėjimą.
Su varikozės venomis jos beveik neužsidega, dėl kurių kraujo sąstingis išsivysto apatinių galūnių venose. Natūralu, kad didelis kiekis sukaupto kraujo venose lemia jų sienų ištempimą, elastingumo sumažėjimą ir kartais netgi pažeidžiamą. Atitinkamai, progresuojant procesui, odai atsiranda būdingų apraiškų.
Iš pradžių tai yra tik kraujagyslių tinklai, žvaigždės, paskui atsiranda mėlynos ir raudonos spalvos siūlų gumbai, kojos išsipūtė, oda pradeda nulupti, nuolatiniai apatinių galūnių skausmai nerimauja. Todėl labai svarbu atpažinti ligą pradiniame etape ir pradėti gydyti laiku.
Ligos vystymosi priežastys
Varikozė gali išsivystyti veikiant daugeliui veiksnių iš išorės. Žinoma, viskas priklauso nuo žmogaus gyvenimo būdo. Tačiau yra keletas predisponuojančių rizikos veiksnių, kurie padidina varikozės venų tikimybę.
Tokie veiksniai yra paveldimas polinkis, sutrikusi hormoninė pusiausvyra, nervų sistemos liga, neaktyvus gyvenimo būdas, fizinis perkrova, plokščios kojos, dėvėti aukštai batus.
Paveldimas polinkis. Deja, jei artimi giminaičiai sirgo šia liga, yra tikimybė, kad ji jums perduodama, todėl dažnai taip yra dėl paveldimos jungiamojo audinio silpnumo ar venų vožtuvų trūkumų. Tokiu atveju būtina atsiminti varikozės venų prevenciją.
Hormoninis disbalansas. Nuolatiniai hormonų lygio svyravimai yra labiausiai būdingi moterims, todėl, remiantis statistika, jos yra labiau jautrios varikozės venoms. Panašūs svyravimai pastebimi per visą menstruacinį ciklą, nėštumo metu ir menopauzės metu. Taip pat turi įtakos hormoninių vaistų (pavyzdžiui, kontraceptikų) vartojimas. Moteriški hormonai daro didelę įtaką kraujagyslių sienų elastingumui.
Nervų sistemos ligos, dažni įtempiai, depresijos sąlygos. Yra žinoma, kad veninį toną reguliuoja nervų sistema. Todėl visos su juo susijusios patologijos gali paveikti venų būklę;
Uždegiminiai procesai dubens metu. Jie dažnai vargina moteriškas grindis. Dėl jų galima žymiai sutrikdyti hormonų lygį.
Sėslus gyvenimo būdas. Dėl ilgalaikio sėdėjimo prie kompiuterio, pavyzdžiui, kojų venos yra išspaustos, iš jų sutrikdo kraujo nutekėjimas. Dėl kraujo sąstingio kraujagyslių sienos ištempiamos ir plonos. Iki šiol išsiskiria net „kompiuterinės varikozės venos“, todėl dažnai jos atsirado.
Fizinė perkrova. Per didelis fizinis aktyvumas taip pat neturi įtakos indams. Sunkus kėlimas, nuolatinis ėjimas padidina pėdų apkrovą ir, atitinkamai, ant venų.
Plokščios kojos. Vienaip ar kitaip, tai yra pėdos deformacija, ji taip pat daro tam tikrą poveikį apatinių galūnių indams.
Konstitucija. Atviri žmonės, ypač dideli, yra labai linkę į varikozės venas ateityje.
Dėvėdamas aukštakulnius, vėlgi yra pavojinga moterims, nes vaikščiojant aukštais ir ne ypač patogiais kulnais, apatinių galūnių krovinys nepaprastai padidėja.
Klinikinės varikozės venų apraiškos
Ligos simptomai pasireiškia palaipsniui, tačiau jie progresuoja stabiliai, ypač nesant tinkamo gydymo. Viskas prasideda nuo mažų kraujagyslių tinklų ir žvaigždžių atsiradimo ant kojų, taip vadinamų telangiektazijų. Jie nesukelia daug diskomforto, tačiau jau dėl šių apraiškų būtina kreiptis į gydytojo konsultaciją.
Ateityje patinimas ant kojų, kurios atsiranda po ilgo vaikščiojimo ir dažniausiai vakare, pradeda varginti. Iki ryto jie praeina savarankiškai. Tai yra pirmasis signalas, kad sutriko gilių venų, kurios sugrąžina kraują į širdį, funkcija.
Laikui bėgant pacientai pradeda skųstis dėl traukulių kojose, jų tirpimas, ypač naktį ir ryte. Jei gydymas nebuvo pradėtas šiais etapais, ant odos atsiras veniniai mazgeliai, venos bus matomos, melsvos ar net arčiau raudonos spalvos, jos bus skausmingos palpacijos metu. Apatinių galūnių oda pradės palaipsniui keistis. Jis taps tankus, kad liečiamas, sausas, pradės nulupti ir patamsinti. Vaikščiojant bus sutrikdyti sunkūs raumenys.
Veninių mazgų atsiradimo vietose bus jaučiamas stiprus niežėjimas. Taip pat gali atsirasti nevalingi blauzdos raumenų susitraukimai naktį.
Varikozės venų diagnozė ir komplikacijos

Ligos diagnozė yra būtina kuo anksčiau. Bet viskas priklauso nuo to, ar pacientas vyks į ligoninę.
Diagnozuodami jie grindžiami skundais, išorinėmis kojų apraiškomis, paciento gyvenimo būdu, jo blogais įpročiais, kūno sudėjimu, varikozės venų buvimu tėvams, broliams, seserims.
Norint patvirtinti diagnozę, nustatomi papildomi instrumentinio tyrimo metodai.
Tokie metodai yra:
- Ultragarsinis venų (ultragarso) tyrimas - jis taip pat žinomas kaip apatinių galūnių venų dopplerografija. Tai leidžia įvertinti venų struktūrą, jų visureigių gebėjimus, kraujotakos greitį ir kryptį, trombozinių formacijų buvimą, kraujagyslių išsiplėtimą, bet kokių navikų buvimą.
- Kontrastinė venografija arba flebografija - ji atliekama įvedant į indus kontrastinę medžiagą. Jo pasiskirstymas rodo venų patenciją, sienų būklę, tūrinių formacijų buvimą kraujagyslių tarpuose.
Laikoma, kad ultragarsas yra labiau pageidautinas, nes tai yra neinvazinis tyrimo metodas.
Nesant tinkamo gydymo, varikozės venos gali virsti daugybe komplikacijų.
Tai apima:
- tromboflebitis - išplėstų ir deformuotų venų uždegimas;
- kraujavimas dėl plyšusių kraujagyslių sienų plyšimo;
- Kraujo reologinių savybių pasikeitimas, dėl kurio susidaro kraujo krešuliai, tai, savo ruožtu, gali sukelti plaučių arterijos tromboemboliją, miokardo infarktą ir insultą;
- Per didelė odos pigmentacija.
Trofilinės opos-jie gali atsirasti dėl menkiausios žaizdos ar pažeisti odą dėl nuolat sutrikusio kraujo nutekėjimo. Dėl to opos nelabai gydo, jos skaudėjo ir nemaloniai kvepia.
Visa tai žymiai pablogina pacientų gyvenimo kokybę ir netgi gali padaryti juos neįgalius.
Pagrindiniai varikozinių venų gydymo metodai

Deja, varikozės venos yra lėtinė liga, ir nėra jokių metodų, kaip ją visiškai išgydyti. Tačiau medicina rado lėšų, kad bent jau užkirstų kelią ligos progresavimui.
Gydymas tiesiogiai priklauso nuo varikozės venų stadijos. Jei tai tik pradinės apraiškos, tuomet galite išsiversti be chirurginių intervencijų, tai yra tik konservatyvūs metodai.
Narkotikai -tai apima vaisto toną (venotoniką), anti -įvardytus vaistus, kad būtų išvengta kraujo krešulių, nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (skausmą malšinančių vaistų), angioprotektorių, taip pat visų rūšių kremų, tepalų ir gelių kojų odai.
Suspaudimo metodai - jie numato kompresinių kojinių naudojimą, imdami tvarsčius iš elastinių tvarsčių, kad būtų išlaikytas tonas.
Pneumatinis masažas yra specialus masažas, atliekamas naudojant pneumatinį masažuoklį. Tai labai efektyvu, nes pagerina kraujotaką, audinių mitybą ir padidina kraujagyslių toną.
Skleroterapija jau yra kraštutinis metodas. Jis atliekamas be manipuliacijų. Sklerozei, tai yra, subsidijuojant indą, į ją įšvirkšta speciali medžiaga, kuri sustabdo kraujo tekėjimą inde, dėl kurio ji atrofuota laikui bėgant, neveikia ir išnyksta. Tačiau norint pasiekti norimą poveikį, gali prireikti kelių skleroterapijos sesijų.
Intravaskulinis lazerio krešėjimas jau yra invazinis gydymo metodas. Tuo pačiu metu, padedant lazeriui, chirurgai krešėja pažeistas venas po vietinės anestezijos.
Gydai yra šiek tiek pasenęs metodas, tačiau vis tiek efektyvus. Jis priklauso liaudies medicinai. Taikant dėsius, įkandkite odą ir, čiulpdami, išleidžiami į kraujo medžiagą, vadinamą Girudinu. Jis praskiedžia kraują ir neleidžia kraujo krešulių.
Dieta - pacientų, kenčiančių nuo varikozės venų, dietos, bet kokios formos, jūros gėrybių, ankštinių augalų, riešutų, mažai riebalų veislių mėsos ir pieno produktų turėtų būti daugybė daržovių ir vaisių.
Tarp netradicinių gydymo būdų, kompresai iš obuolių sidro acto, muilo ir bulvių, sodos losjonai ir vonios, o „Ginseng“ tinktūrų vartojimui teikiama pirmenybė.
Varikozės prevencijos pagrindai

Daugelis žmonių stebisi, ar įmanoma pagaliau išgydyti varikozės venas? Atsakymas nėra. Tačiau norint išvengti ligos atsiradimo, galima pastebėti tam tikras prevencines priemones.
Visų pirma, tai yra aktyvus gyvenimo būdas, atsikratytas papildomų svarų, nuolatinė apatinių galūnių gimnastika, kompresinių skalbinių naudojimas.
Jei liga jau atsirado, reikia išvengti hormoninių kontraceptikų vartojimo (juose yra moterų hormonų, kurie gali pabloginti ligos eigą).
Be to, reikėtų vengti:
- Bet kokių batų naudojimas kulniuose, nes tai padidina pėdų apkrovą.
- Kūno svorio padidėjimas ir, dar labiau, nutukimas.
- Buvimas riebalų, aštrių, keptų, rūkytų ir sūrus.
- Sunkus kėlimas.
- Ilgai guli karštoje vonioje.
- Apsilankymas vonioje ir pirtyje.
- Piktnaudžiavimas alkoholiu, rūkymas.
- Savarankiškai naudojantis gydytoju.
Be to, tie, kurie ilgą laiką turi būti sėdint ar stovint, turėtų atsižvelgti į:
- Ilgai apsistojus ant kojų, nepakenks lipti į kojines ir numesti prie kulnų, judėti į koją ir energingai judinti pirštus, kad išsklaidytų sukauptą kraują;
- Ilgai dirbdami biure priešais kompiuterį, galite periodiškai uždėti kojas ant stalo, kad kraujas geriau tekėtų iš kojų;
- Galite įsigyti specialų peilio stendą, ant kurio bus labai patogu atlikti bet kokį gimnastiką;
- Labai naudinga periodiškai pakelti ir nuleisti pirštus, tai tonuoja blauzdos raumenis ir suaktyvina venų kraujotaką.
Būtinai atsikelkite kas valandą, vaikščiokite kelioms minutėms ir atlikite nedidelį mokestį.